čtvrtek 8. února 2018

Domori: Morogoro


DOMORI
MOROGORO
Tanzánie
70 %
Třtinový cukr, bez lecithinu, bez vanilky

"In una regione ristretta della Tanzania, Domori ha selezionato delle varietà straordinarie di cacao dal carattere deciso e dal profilo aromatico in cui spicca un’immediata nota primaria di cacao."
Obrázek: (c) cocoastore.nyc

Hnědá s tmavými a načervenalými odlesky.

Taje velmi nerada, člověk má v ústech dlouho kus čokoládové tabulky, která drží pohromadě a neuvolňuje žádnou chuť. Když začne tát, první chuťový vjem je jemný, zdrženlivý. Kdyby existovala chuť odpovídající vůni muškátů, klasických babičkovských muškátů kvetoucích na balkoně či na parapetu, byla by to tato chuť.

V textu od Domori se objevuje zajímavá věc: místo chuťových asociací, na které jsme u této značky zvyklí (ovoce, koření, med, dokonce chlorofyl...), je tu jediná organoleptická charakteristika: chuť kakaa. Tato čokoláda prý chutná jako kakao. Zní to jako definice kruhem, ale je to přesně tak! Po muškátovém úvodu se chuť ustálí v dokonale vyvážené směsici hořkosti a sladkosti a to je vše. Tato čokoláda neobtěžuje ani vyhraněnou hořkostí, ani izolovanou chutí cukru, která u horších čokolád po čase přechází v nepříjemnou kyselost vzadu v ústech. Je to obojí dohromady a zároveň zdánlivě ani jedno. Tím, že sladkost ani hořkost nedominuje, čokoláda jako by abstrahovala od vlastností, které by mohla a nemusela mít, a stávala se prostě čokoládou an sich. Kdysi jsem napsal, že čokoládová chuť neexistuje, ale u Morogoro můžeme shledat, že kakaová chuť – přes značnou rozmanitost chutí jednotlivých značek kakaa, kterou rozhodně nechci popírat –  jako jakási platónská idea sebe samé přece jen existuje.

Morogoro tedy neuchvátí přemírou chuťových podtónů jako třeba Puertomar, ale poskytuje poněkud abstraktnější požitek: totiž požitek veskrze příjemný. Příjemný pocit jako takový.  Nic nevyčnívá, nic neruší. Nedominuje žádná konkrétní silná chuť, zároveň ale nejde o přejemnělou čokoládu à la švýcarské pralinky.

Po rozplynutí kostičky v ústech zůstává jemná svíravost podobná té, kterou způsobují dobře vyvážené třísloviny ve víně. Tato svíravost ulpívá jen v přední části úst a uprostřed jazyka, zbytek úst je jakoby pročištěn. Po čase se nahoře na patře objeví náznak kyselosti, ale ne pronikavý a také ne obtížný.


Je třeba vzít v úvahu vlastnost typickou pro značku Domori: hutnou, i když dokonale hedvábnou konzistenci. Čokoláda pomalu taje, hodně zaplňuje ústa hmotou. To může někomu více či méně nevyhovovat. Jinak ale jde o jednu z mála hořkých čokolád, které lze doporučit někomu, kdo zatím hořké čokoládě nedůvěřuje. Díky Morogoro si uvědomí, že čokoláda nemá chutnat po cukru a že 70% obsah kakaa nemusí ještě znamenat pronikavou hořkost. Z tohoto hlediska vřele doporučuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat