středa 17. srpna 2011

VALRHONA: Cao Grande

(c) www.chocolategourmet.co.uk


VALRHONA
CAO GRANDE


70 %
BIO

"Čokoláda mimořádné chuti vzniklá spojením nejlepších druhů organického kakaa. Od roku 1922 je posláním Valrhony vytvářet výjimečné čokolády s intenzivní chutí a dlouhým dozníváním. Dnes se angažuje v ekologickém zemědělství a vyvíjí čokoládu s úctou k zemědělské kultuře, v níž jsou metody produkce a práce zásadní pro rovnováhu životního prostředí. Cao Grande překvapuje kyselými ovocnými tóny a v lehce nahořklé, pražené chuti odhaluje svůj surový charakter." 

Upřesním jednu informaci, která by svou neúplností mohla mást: v roce 1922 vznikla firma, která se dnes nazývá Valrhona, ale v té době šlo o cukrárnu jménem Guironnet ve městě Le Vivarais. Teprve v roce 1947 byla firma přejmenována na "Valrhona", v roce 1986 uvedla na trh slavnou čokoládu Guanaja a v roce 1998 vytvořila první čokoládu "single origin", nebo chceme-li, "cru de plantation", Gran Couva. V tom hlavním ale oficiální text (byť po obchodnickém způsobu hýří vágními superlativy) říká pravdu, Cao Grande je výjimečná čokoláda.

Cao Grande jednoznačně usvědčuje zaujatost proti biočokoládě z předsudečnosti: tato čokoláda je nejlepší ze všech ekologických, které znám, ale to by nemuselo znamenat mnoho, protože "být nejlepší" - obecně vzato - není totéž, co "být dobrý". Především je to však čokoláda vynikající a snese srovnání i s nejlepšími tabulkami od Valrhony. Konzistenci má mezi nimi nejlepší, typická valrhonovská prašnost tu vůbec není. Čokoládová hmota je dokonale hladká, můžeme to vidět na vysoké ploše lomu - kostičky jsou totiž klasické a velké, v tabulce je jich jen osm... co se dá dělat... Rozhodně se taková klasická tabulka s mohutnými kostičkami degustuje lépe než tenoučké tabulky, které začala Valrhona vyrábět před třemi lety.

Vůně rozlomené čokolády vyvolává představy citronů, skořice, prosluněné louky se dřevem prohřátým letním teplem, a chuť, zpočátku sladká, svůdná, se během prvních sekund zaostří, šťavnatá palčivost citronů, až trochu bodavá, v přední části úst konejšená smetanovou hladkostí tekuté hmoty a vzadu vystupňovaná do pálivosti zázvorového čaje, přejde v hořkost kyselejšího espressa (řekněme Illy) a zanechá ve mně příjemný pocit sytosti a svěžesti a pomalu se uvolňujícího, klidného nadšení.

Žádné komentáře:

Okomentovat